W dniu 8 maja 2018 roku uczniowie klas 3b i 3e gimnazjum byli gośćmi w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, gdzie mogli przyjrzeć się pracy żołnierzy – ich ćwiczeniom, mustrze wojskowej oraz rywalizacji międzydrużynowej. Wizyta przypomniała nam również 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej, która miała miejsce 8 maja 1945 roku.
- 11maj
- 07maj
Sukces uczniów w lubuskim konkursie "Polska to moja Ojczyzna"
Uczniowie naszego gimnazjum Jędrzej Lewicki i Jakub Wawrzyk z klasy 2e otrzymali WYRÓŻNIENIE w Lubuskim konkusie POLSKA TO MOJA OJCZYZNA dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z okazji 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Nagrody i dyplomy odebrali na uroczystości wręczenia w dniu 25 kwietnia w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Konkurs zorganizowany został przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Pani Elżbiety Anny Polak oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty Pani Ewy Rawy.
Komisję konkursową ujęła prezentacja multimedialna, na której Jędrek i Jakub w ciekawy sposób pokazali i opisali polskich wynalazców oraz ich wynalazki. Poziom konkursu był bardzo wysoki, organizatorzy otrzymali blisko 800 prac.
Uczestnikami konkursu z naszej szkoły byli również w kategorii klasy 4-6 SP Filip Babiarz z klasy 5a, który przygotował komiks oraz uczniowie gimnazjum Sandra Gołębiowska z klasy 3d, Wiktoria Głowa z klasy 3e, Julia Danielczyk z klasy 2e. Opiekunem uczniów była pani Alicja Kabacińska. Wszystkim uczestnikom dziękujęmy za przygotowanie swoich prac i gratulujemy!
- 16maj
Dzień Biało-Czerwonej
Z okazji Święta Flagi Narodowej i Konstytucji 3 Maja nasza szkoła zorganizowała happening. Najmłodsi uczniowie z klas 1-3 ułożyli biało-czerwone serce. Ich starsi koledzy z nauczycielami ustawili się tworząc biało-czerwoną flagę.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...
- 30kwi
Święto patrona szkoły
27 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole 25 rocznicę nadania imienia - 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Uczniowie uczcili pamięć o żołnierzach "Czarnej Dywizji" biorąc udział w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów naszej szkoły.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji z uroczystego apelu: zobacz... Fragment występów uczniów:M y pierwsza Brygada.... Cudowny głos naszej uczennicy
- 30kwi
Dzień Języka Francuskiego
26 kwietnia 2018r. uczniowie klasy IVb i IVc uczący się języka francuskiego, pod kierunkiem Wioletty Sosnowskiej przygotowali Dzień Języka Francuskiego. Ich młodsi koledzy i koleżenaki mogli dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat Francji, zobaczyć przedstawienie w języku francukim, obejrzeć pokaz mody francuskiej, wysłuchać piosenki "La derniere danse" oraz spróbować pysznych, francuskich rogalików. Te dzieci bardzo lubią język francuski!Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...
- 30kwi
Sukces naszych uczniów w konkursie " Młodzież zapobiega pożarom"
Sukces naszych uczniów w konkursie " Młodzież zapobiega pożarom" w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W grupie młodszej zwyciężyli uczniowie naszej szkoły
1 miejsce - Aleksandra Kowalczuk
3 miejsce - Jan Wilk
Opiekun Alicja Stąpel
W grupie starszej
2 miejsce - Piotr Krzyżak
Opiekun Izabela Wójcik
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
- 30kwi
"Bratki- wiszące rabatki"
"Bratki- wiszące rabatki" to mini projekt ogrodniczo-ekologiczny, który zrealizowaliśmy wspólnie - 1b z 5b . Cudny efekt na szkolnym placu zabaw oraz piękna współpraca dzieci przy sadzeniu kwiatków. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji pomysłu. Cieszymy się, że kolejne klasy szykują bratkowe kwietniki. Zapraszamy do ogladania fotorelacji: zobacz...
- 05kwi
Dodatkowe dni wolne
Szanowni Państwo!
18, 19 i 20 kwietnia są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej ze wzgledu na egzamin gimnazjany. W tych dniach będzie zapewniona opieka w świetlicy. Oddziały przedszkolne pracują normalnie.
- 05kwi
Podsumowanie zajęć „chemiczne laboratorium” w ramach projektu pn: ”Poprawa jakości kształcenia w Żarsko-Żagańskim Obszarze Funkcjonalnym”.
„Swoją ciekawość świata trzeba umieć doskonalić”
E. Stachura
Uczniowie gimnazjum z klas drugich i trzecich zakończyli dodatkowe zajęcia „chemiczne laboratorium” prowadzone przez panią Izabelę Wójcik w ramach projektu pn: ”Poprawa jakości kształcenia w Żarsko-Żagańskim Obszarze Funkcjonalnym”.
Chemia obecna jest wszędzie, a przekonali się o tym aktywnie działający uczniowie, którzy doświadczali, obserwowali, prowadzili ciekawe dyskusje, współpracowali w grupach, zawiązywali nowe znajomości oraz przyjaźnie i oczywiście chwalili się swoimi efektami wykonanej pracy.
Zgodnie z tym, co twierdził I. Kant: ”Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu”, uczestnicy projektu poznawali kuchnię molekularną, otrzymując owocowy kawior i żelki z agarem. Na nowo odkrywali kuchnię tradycyjną, piekąc naleśniki, gofry, racuchy, ciasteczka i rozumiejąc już, jakie zjawiska chemiczne temu towarzyszą. Takie pojęcia jak: „płonący” ziemniak, masa solna, „szczekający” gaz, „słodkie szkło”, „kameleon” z kapusty, „atrament sympatyczny”, bańki mydlane, „suchy” lód, „srebrzone” probówki, chromatografia, adsorpcja, świeczki, mydełka, technika małej skali – nie stanowią już zagadki.
Bardzo dziękuję uczniom za to, że było wesoło, naukowo, wybuchowo i smacznie oraz ich rodzicom za udział we współtworzeniu projektu, za słodkie poczęstunki (muffinki, murzynki, babeczki i wielki tort), które to wprowadzały miły i rodzinny nastrój na zajęciach.
I.W.
- 05kwi
Noc z nauką
Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły spędzili noc na wspólnej zabawie i nauce, w czasie której nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie robili pachnące świeczki, kolorowe pudełka z siatki sześcianu, przestrzenne bańki mydlane, utrwalali najważniejsze daty z historii Polski. W ramach aktywności fizycznej odbyły się rozgrywki w siatkówkę i w tenisa stołowego, a zwycięzcy otrzymali świąteczne nagrody J .Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały Panie: Bożena Szychowska, Izabela Wójcik, Sylwia Ciesłowska i Kornelia Grzymała
- 30mar
- 30mar
Mamy laureata wojewódzkiego etapu konkursu przedmiotowego z matematyki dla uczniów gimnazjów
Uczeń Adam Lewandowski z klasy 3b gimnazjum został LAUREATEM wojewódzkiego etapu konkursu przedmiotowego z matematyki dla uczniów gimnazjów. Opiekunem ucznia była Pani Elżbieta Kazanecka. Serdecznie gratulujemy!
- 30mar
Sukces uczniów w Żagańskiej Kuźni Talentów
W dniu 8 marca 2018 roku w żagańskim Centrum Kultury odbył się Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Piosenki - VIII Żagańska Kuźnia Talentów. W I grupie Laueratką została uczennica z klasy I c SP 5 Hanna Krechowiec, natomiast w kategorii Gimnazja Wyróżnienie otrzymała Paulina Kasperowicz z klasy II Publicznego Gimnazjum nr 2.
- 30mar
Sukcesy uczniów w IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej
Dnia 28 lutego 2018 roku odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej dla gimnazjów i szkół średnich powiatu żagańskiego. Uczennica II klasy Publicznego Gimnazjum nr 2 Paulina Kasperowicz została Laureatką II miejsca, a uczennica III klasy PG 2 Julia Łagoda III Miejsce. Uczennice przygotowała do konkursu Marlena Wolska. Nad stroną językową czuwali angliści Tomasz Puchacz i Anna Fridrich – Kryżar. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.
- 28mar
Happenig z okazji Światowego Dnia Wody
Happenig z okazji Światowego Dnia Wody to nasze działania w zakresie edukacji globalnej. Odbyły zajęcia edukacyjne, quiz wodny (Uczeń losował pytanie ukryte w kubeczku. Nagrodą była naklejka - kropelka), dekoracje, gazetka i wielogodzinne przygotowania, próby, ale przede wszystkim było WSPÓLNE DZIAŁANIE. W roli głównej "kropelka" wykonana przez Patrycję. A oto efekt.
Zapraszamy do oglądania zdjęć: galeria... oraz filmu:
- 28mar
Akcja Góra Grosza.
Samorząd szkolny, nasze gimnazjum brało udział w akcji Góra Grosza. Zebraliśmy około 9.5 kg groszówek, które zostały przekazane do Towarzystwa Nasz Dom. Na zdjęciu gimnazjaliści: Adam Matysiak, Krzysztof Wołczek i Natan Morzecki.
- 28mar
Mamy finalistki wojewódzkiego etapu konkursu przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów gimnazjów
9 marca 2018 roku odbył się wojewódzki etap konkursu przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów gimnazjów pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Zadaniem uczestników była interpretacja jednego z trzech utworów poetyckich. Kryteria oceny pracy literackiej na tym etapie były bardzo wymagające. Uczennice naszej szkoły: Patrycja Politowicz, Julia Łagoda, Julia Tratkiewicz i Oliwia Grudzińska rewelacyjnie poradziły sobie z analizą wierszy, tym samym uzyskały tytuły finalistek konkursu przedmiotowego z języka polskiego.
Finalistki tegorocznej edycji konkursu znają się od szkoły podstawowej i od zawsze interesowały się językiem polskim. W wolnym czasie czytają książki o różnej tematyce. Patrycja Politowicz interesuje się rysunkiem i śpiewem, Oliwia fascynuje się poezją, sama również pisze wiersze, Julia Łagoda uwielbia śpiewać oraz odnajduje swoje zainteresowania w psychologii. Julia Tratkiewicz rysuje i także pasjonuje się psychologią. Swoje zainteresowania uczennice będą rozwijały w niedalekiej przyszłości w liceum ogólnokształcącym.
Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczycielki języka polskiego - panią Mariolę Harasymowicz oraz panią Ewę Pogorzelską.
- 27mar
Fotorelacja z Dni Otwartych
22 marca 2018r. w naszej szkole było bajkowo, naukowo, kolorowo i bardzo ciekawie. Dzieci wraz z rodzicami obejrzały przedstawienie pt. "Księżniczka na ziarnku grochu" oraz występ grupy tanecznej. Przyszli uczniowie odwiedzając naukowe krainy "Piątki" mieli możliwość wykonania ciekawych eksperymentów naukowych, wykonania pierwszych kroków w programowaniu z wykorzystaniem Photona i ozobotów, uczestniczyły w wyścigu robotów Lego Mindstorms, pokonania toru przeszkód, zabaw w języku angielskim oraz wykazania się inwencją twórczą w krainie plastyki. Zapraszamy do naszej szkoły!
Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...
- 27mar
Piękne wiersze Oliwii
16 marca w Warszawie odbyła się Gala Finałowa Poetyckiego Konkursu Odkrywamy Talenty Przyszłości. Wiersze młodych poetów napływały z całej Polski. W tym roku motto przewodnie brzmiało: „Życia uczmy się nie od najlepszych, ale od tych, którzy są najszczęśliwsi i najprawdziwiej kochają.”
W kategorii gimnazjum Oliwia Grudzińska uczennica III klasy otrzymała wyróżnienie specjalne za swój wiersz zatytułowany „Poradnik pogromcy świata.” Dodatkowo jej wiersz z poprzedniej edycji pt. „Jej wysokość codzienność”, został wydany w konkursowym tomiku, co jest wielkim wyróżnieniem i sukcesem młodej poetki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wiersze i sukcesy.
- 26mar
„Spotkanie z historią”
W czwartek 22 marca 2018r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli bractwa rycerskiego, którzy przybliżyli nam sposób życia szlachty polskiej w XVII wieku. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję zobaczyć tradycyjny strój szlachecki oraz uzbrojenie husarza. Dzieci miały okazję przejść krótki kurs posługiwania się szablą, pobawić się zabawkami tamtej epoki i być świadkiem wystrzału z pistoletu. Serdecznie dziękujemy rodzinie Państwa Chodań za to żywe spotkanie z historią.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz... oraz filmiku zobacz..