• Bank pomocy dydaktycznych

        • YouCut_20230314_162027936.mp4

          YouCut_20230405_080917549.mp4

          Dzien_kota.pdf

          swietlicowe_gazetki.pdf

          YouCut_20230327_124119449 (1).mp4

          Beata Pawlikowska

          Język angielski na lekcji religii - Marta Majka

          28.02.2023 00:34 | WIĘCEJ »

          Dzień Rodziny Królewskiej

          Dzień Rodziny Królewskiej 

           

           

          W naszej szkole odbył się Dzień Rodziny Królewskiej.
          W przedszkolu zagościła Królowa Elżbieta II, która zabrała dzieci do swojego królewstwa. Zobaczyły one Pałac Buckingham, dowiedziały się jak wygląda jej dzień oraz jakie ma obowiązki.

          W klasach starszych uczniowie wykonali portrety Królowej Elżbiety, członków jej rodziny oraz drzewa genealogiczne rodziny Windsor. Zagrały również w quiz wiedzy na temat Rodziny Królewskiej. Teraz wszyscy już wiedzą, że król i królowa to nie tylko postaci z bajek, ale osoby istniejące naprawdę.
          Fotorelacja zobacz...
             
             

           

           

           

           

          DREAM STOP  projekt w klasie 1b

          DREAM STOP  projekt w klasie 1b

          DREAM STOP  projekt

          „Największe rzeczy osiągnęli ludzie z wielkimi marzeniami.”

          William Russell

           

          Klasa 1b bierze udział w międzynarodowym projekcie inspirowanym cytatem Russella – w którym uczniowie rozwijają swój kreatywny sposób myślenia, pisania, projektowania, komunikacji i umiejętności językowych za pomocą wyobraźni.

          W projekcie są przystanki marzeń. Na każdym przystanku uczniowie mają zadania:

           (przedstawienie się, szkoła, kraj, historia, gra, piosenka, malowanie itp.) Te zadania są zaplanowane przez nauczycieli raz w miesiącu i przedstawione uczniom w formie opcji. Uczniowie – partnerzy wspólnie określą swoje zadania. Uczniowie otrzymają zagadkę w każdej stacji i mogą przejść do następnej stacji tylko poprzez rozwiązanie zagadki. Hasło zostaje ujawnione, gdy wszystkie zadania zostaną zakończone. Uczniowie pracują wspólnie.

          Dzięki temu projektowi uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię, pisanie, projektowanie, myślenie, komunikację i umiejętności językowe oraz korzystają różnorodnych narzędzi internetowych.

          OTO JEDNO Z NASZYCH WSPÓLNYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ, POLSKI WKŁAD TO POSTAĆ MARIE CURIE

           

           

          Zapraszamy na blog Erasmus + dla uczniów



          https://zsp5zagandigitalerasmus.blogspot.com

           

           

          Recytujemy po angielsku w Walentynki

          Z okazji Walentynek  w naszej szkole został przeprowadzony Walentynkowy Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Wszystkie dzieciaczki zaprezentowały się wspaniale. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

           

           

          Obchody 25. rocznicy śmierci gen. Stanisława Maczka

          Obchody 25. rocznicy śmierci gen. Stanisława Maczka

          11 grudnia 1994 roku w Edynburgu zmarł generał Stanisław Maczek dowódca            1. Polskiej Dywizji Pancernej, której imię nosi nasza szkoła.

          W tym roku przypada 25. rocznica śmierci wybitnego Polaka, który spoczywa na cmentarzu wojskowym w Bredzie. Z tej okazji 11 grudnia zorganizowano Mszę świętą w kościele garnizonowym w Żaganiu. Następnie odbyła się uroczystość przed pomnikiem generała Maczka, na Skwerze Czołgisty.

          W uroczystościach wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Po uroczystościach uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Sali Tradycji Wojsk Pancernych.

          Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Polski jako generał Wojska Polskiego, honorowy obywatel Holandii, kawaler najwyższych odznaczeń polskich i międzynarodowych, m.in. Krzyża Wojennego Orderu Virtuti Militari i Orderu Orła Białego.

          W latach I wojny światowej walczył w Austrii, Włoszech, na Ukrainie, Węgrzech. Jako oficer odrodzonego Wojska Polskiego walczył o granice Polski w latach 1918-1920. We wrześniu 1939 roku będąc dowódcą 10. Brygady Kawalerii wraz ze swoimi żołnierzami bronił ziemi polskiej w wojnie obronnej z Niemcami, a w 1940 roku walczył w kampanii francuskiej. W latach 1942-1945 był twórcą i dowódcą legendarnej 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Ta pierwsza w historii polskiego oręża dywizja pancerna zasłynęła pod jego dowództwem zwycięstwem wraz z wojskami alianckimi w bitwie pod normandzkimi Falaise i Chambois, a także wyzwoleniem m.in. Ypres, Tielt, Gandawy i Bredy. Jej zwycięski pochód przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy liczący 1900 km z 283 dniami bezpośrednio w walce został zwieńczony 4 maja 1945 roku zdobyciem bazy morskiej Kriegsmarine w Wilhelmshaven.

          11 listopada 1990 roku gen. Stanisław Maczek został awansowany przez Prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.