W dniu 14 stycznia 2023 r. w Szczecinie odbyły się zawody drugiego stopnia XVIII Olimpiady Matematycznej Juniorów. Do udziału w tym konkursie zakwalifikował się uczeń klasy 8b Paweł Lniak.
Zadania jakie Paweł rozwiązywał można znaleźć na https://omj.edu.pl/uploads/attachments/18omj-2etap.pdf
Gratulujemy!
Uczniowie naszej szkoły
Karolina Orzechowska z 7a i Filip Babiarz z klasy 8a
wzięli udział w konkursie o prawie poświęconym w tej edycji prawom człowieka.
Za przygotowanie swoich prac uzyskali tytuł finalisty szczebla powiatowego.
Konkurs był organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM, pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Gratulujemy!
Pomimo pandemii i zdalnej nauki nasi uczniowie są aktywni. Biorą między innymi udział w konkursach. Paweł Kulesza z klasy 6b zajął I miejsce konkursie fotograficznym organizowanym przez bibliotekę Klubu Wojskowego 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu pt. "Moja mała ojczyzna". Poniżej prezentuje zdjęcia konkursowe.
Dominika Kulesza, uczennica klasy 8b, zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Tematem konkursu były "Znaki pamięci o Sybirakach w województwie lubuskim". Konkurs miał na celu zatrzymanie pamięci o Polakch, obecnie mieszkańcach województwa lubuskiego, deprtowanych w latach 1940-1956 na Syberię. Dominika w swojej pracy zamieściła żagańskie znaki pamięci o Sybirakach oraz na podstawie wspomnień swojego pradziadka opisała losy Sybiraków.
Gratulujemy sukcesu!
W dniach 10.11.2020 i 12.11.2020 uczniowie naszej szkoły brali zdalnie udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym Bóbr.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Jesteśmy bardzo dumni, że pomimo obecnej sytuacji mamy w szkole takich uczniów, którzy chętnie wzięli udział, brawo! A teraz czekamy na wyniki!
W dniach 13-14 listopada 39 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "Bóbr". Konkurs odbył się dla grupy Junior czyli dla uczniów klas 7-8 oraz Beniamin czyli klas 4-6. Uczniowie rozwiązywali zadania testowe na platformie dzwonek.pl.
Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Niektóre zadania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Zadania często są związane również z kulturą i językiem. Wiele zadań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...
Wojtek Zakrzewski, uczeń klasy 4 a, 11 maja brał udział w konkursie ,,Ojczyzno ma”. Wykazał się znajomością historii Kościoła oraz historii Polski. Zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Od dawna pasjonuje go historia, szczególnie II wojna światowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wanessa Świerkowska , uczennica 3 klasy gimnazjum w SP nr 5 została laureatką konkursu dla uczniów województwa lubuskiego „ Czytanie warte zachodu” – zajęła 3 miejsce w województwie
Wanessa łączy różne zainteresowania . Mimmo że najbardziej lubi matematykę , jednak nie przeszkadza to jej w odkrywaniu różnych światów w książkach , zwłaszcza w tych fantastycznych.
W czwartek 25 kwietnia 2019 r. w Klubie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju „Misia Wojtka” zorganizowanym przez IPN. Drużyna w składzie: Julia Aduszkiewicz, Wiktoria Braszko, Oliwia Brzezińska i Eliza Nowak z 8c wywalczyła I miejsce i pojedzie na finał konkursu do Warszawy. Dwie młodsze drużyny uplasowały się na trzecim miejscu. Po wyczerpujących zmaganiach uczniowie udali się na spacer po poznańskim Starym Rynku. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką pani Agnieszki Kuleszy i pani Kornelii Grzymały. Gratuluemy!
W sobotę 26 stycznia w sali Familijnej Pałacu Książęcego odbył się 6.Rejonowy Festiwal Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Żagańskie Centrum Kultury. Udział w festiwalu wzięło 34 uczestników. Jury w składzie: Stanisława Szczepanik – kierowniczka Amatorskiego Zespołu Artystycznego „Pod Różą”, Magdalena Lazar- Massier – artysta plastyk, pieśniarka, Mariusz Massier – kompozytor, pianista i aranżer wyłoniło Laureatów w IV grupach wiekowych.
Sukcesem okazał się występ ucznia klasy 7b Michała Kabacińskiego występującego w III kategorii wiekowej , który otrzymał tytuł Laureata. Michał zaśpiewał dwie kolędy: "Gdy się Chrystus rodzi" i "Cicha noc". Wystąpił również o godz. 18:00 na Koncercie Lureatów 6. Rejonowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Opiekunem była pani Marlena Wolska.Uczniowie naszej szkoły kolejny już raz popisali się swoją wiedzą w konkursie historycznym „Wrzesień 1939”, zorganizowanym przez Muzeum Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu.
W kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjny okazał się: Filip Babiarz z klasy 6a. Trzecie miejsce zajęła Hiacynta Otto z klasy 5b W starszej kategorii wiekowej (klasy VII i gimnazjum) II miejsce zajęła Claudia Michalska z klasy 8a, a na najniższym stopniu podium stanął Mateusz Kowalski z klasy 8 c.
Gratulujemy!
Filip Babiarz uczeń klasy 5a interesuje się wieloma dziedzinami nauki. Jedną z nich jest historia. Filip okazał się doskonałym znawcą mitologii starożytnych Greków i Rzymian. Biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Mitologicznym uzyskał tytuł laureata konkursu.
Serdecznie gratulujemy !!!
Paweł Krzyżak uczeń trzeciej klasy gimnazjum w naszj szkole został laureatem XXII Konkursu Poetyckiego pod hasłem „Ja i moje Pasje”.
Napisał wiersz pt. „My ludzie różu i błękitu”.
Paweł chętnie czyta książki autorów zagranicznych, lubi też utwory
współczesnych poetów.
W środę 16 maja br. w gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie, najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, laureaci etapu wojewódzkiego, rywalizowali w konkursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.
Julia Łagoda z klasy 3b (gimnazjum) uzyskała tytuł laureata konkursu Wiedzy o Prawie.
Julia przeszła przez kolejne etapy konkursu odnosząc sukcesy. Etap pierwszy – szkolny przeprowadzany był w szkołach i składa się z części pisemnej. Do etapu drugiego z naszej szkoły zakalifikowały się uczennice gimnazjum: Julia Łagoda, Anastazja Lipińska, Magdalena Staśkiewicz, Julia Formanowska, Wiktoria Komorkiewicz. Etap okręgowy był przeprowadzany był w Zielonej Górze w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Uczestnicy brali udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym i drugim ustnym. Do trzeciego etapu – centralnego przeszła tylko jedna osoba z województwa. Województwo lubuskie reprezentowała uczennica PSP 5 - Julia Łagoda z 3b (gimnazjum). Finał konkursu przeprowadzony był w gmachu Sądu Najwyższego Warszawie. Julia zajęła III miejsce, uzyskując tytuł laureata konkursu i nagrody.
W dniu 8 marca 2018 roku w żagańskim Centrum Kultury odbył się Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Piosenki - VIII Żagańska Kuźnia Talentów. W I grupie Laueratką została uczennica z klasy I c SP 5 Hanna Krechowiec, natomiast w kategorii Gimnazja Wyróżnienie otrzymała Paulina Kasperowicz z klasy II Publicznego Gimnazjum nr 2.
9 marca 2018 roku odbył się wojewódzki etap konkursu przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów gimnazjów pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Zadaniem uczestników była interpretacja jednego z trzech utworów poetyckich. Kryteria oceny pracy literackiej na tym etapie były bardzo wymagające. Uczennice naszej szkoły: Patrycja Politowicz, Julia Łagoda, Julia Tratkiewicz i Oliwia Grudzińska rewelacyjnie poradziły sobie z analizą wierszy, tym samym uzyskały tytuły finalistek konkursu przedmiotowego z języka polskiego.
Finalistki tegorocznej edycji konkursu znają się od szkoły podstawowej i od zawsze interesowały się językiem polskim. W wolnym czasie czytają książki o różnej tematyce. Patrycja Politowicz interesuje się rysunkiem i śpiewem, Oliwia fascynuje się poezją, sama również pisze wiersze, Julia Łagoda uwielbia śpiewać oraz odnajduje swoje zainteresowania w psychologii. Julia Tratkiewicz rysuje i także pasjonuje się psychologią. Swoje zainteresowania uczennice będą rozwijały w niedalekiej przyszłości w liceum ogólnokształcącym.
Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczycielki języka polskiego - panią Mariolę Harasymowicz oraz panią Ewę Pogorzelską.
16 marca w Warszawie odbyła się Gala Finałowa Poetyckiego Konkursu Odkrywamy Talenty Przyszłości. Wiersze młodych poetów napływały z całej Polski. W tym roku motto przewodnie brzmiało: „Życia uczmy się nie od najlepszych, ale od tych, którzy są najszczęśliwsi i najprawdziwiej kochają.”
W kategorii gimnazjum Oliwia Grudzińska uczennica III klasy otrzymała wyróżnienie specjalne za swój wiersz zatytułowany „Poradnik pogromcy świata.”
Dodatkowo jej wiersz z poprzedniej edycji pt. „Jej wysokość codzienność”, został wydany
w konkursowym tomiku, co jest wielkim wyróżnieniem i sukcesem młodej poetki.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne wiersze i sukcesy.
Drużyna z naszej szkoły w składzie: Claudia Michalska (7a), Jakub Harasimowicz (7a) oraz Kacper Szychowski (7c), wzięła udział w powiatowym konkursie wiedzy
o Wielkiej Ucieczce.
Uczestnicy konkursu rozwiązywali test dotyczący wiedzy o Wielkiej Ucieczce, rozpoznawali guziki od mundurów wojskowych oraz flagi, a także przenosili piasek na czas. W wyniku zaciętej rywalizacji nasza drużyna wywalczyła III miejsce.
Gratulujemy!
W dniu 15 marca 2018, w naszej szkole odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny „Kangur 2018”. Uczestnicy, w liczbie 49 uczniów, rozwiązywali zadania zamknięte o różnej skali trudności. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Elżbieta Kazanecka, Alicja Burghardt i Halina Czerniecka.
Po zakończonych zmaganiach każdy z uczestników otrzymał w prezencie układankę-zabawkę logiczną z drutu!
Autorami otwarcia worka z sukcesami w roku szkolnym 2017/2018 dla naszej szkoły są wspaniali fizycy: Karolina Jakubowicz, Maciej Kasprzak, Kacper Szychowski, Mateusz Kowalski, Konstanty Sikora oraz Hubert Litwin. Przedmioty ścisłe to od lat chluba szkoły, na co zawsze pracują uczniowie, którzy doskonalą swoje umiejętności w świetnie doposażonych pracowniach pod okiem doświadczonej kadry nauczycieli. „ W naszej szkole fizyka czy chemia to naprawdę nie są trudne przedmioty” – tak mówią sami uczniowie.
W sobotę 2 grudnia odbyła się już XVI edycja Wojewódzkiego konkursu z fizyki pt. „Świat okiem fizyka”, organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.
Konkurs, jak co roku, stał na bardzo wysokim poziomie. Finałowy test wiedzy fizycznej oraz wykonanie doświadczeń przez uczniów zostały wysoko ocenione. Uczniowie Konstanty Sikora i Hubert Litwin okazali się najlepsi i uzyskali zaszczytne tytuły Laureatów, pozostali uczniowie zakończyli zmagania z tytułami Finalistów. Do konkursu uczniów przygotowała nauczycielka fizyki Pani Bożena Szychowska.
Serdecznie gratulujemy!!!