• Fizykoterapia

        • Zajęcia z fizjoterapii w naszej szkole prowadzi Pani Ewa Czajka.

          Fizjoterapia dostarcza usług, które pozwalają poszczególnym jednostkom oraz całym populacjom na rozwój, utrzymanie oraz powrót do maksymalnej sprawności ruchowej oraz funkcjonowania poprzez cały okres trwania życia. Zakres oddziaływań obejmuje zapewnienie usług w sytuacjach, gdy sprawność ruchowa oraz funkcjonowanie są zagrożone poprzez proces starzenia się, doznane urazy, choroby, różnorodne zaburzenia oraz warunki lub czynniki środowiskowe. Funkcjonalny ruch zajmuje centralne miejsce w definicji pojęcia „bycie zdrowym”.

          Fizjoterapia zajmuje się oceną oraz podnoszeniem jakości życia w odniesieniu do możliwości ruchowych pacjenta/klienta, uwzględniając takie sfery oddziaływań jak: promowanie, prewencję, terapię/interwencję terapeutyczną, usprawnianie oraz rehabilitację. Oddziaływania te mają na celu zapewnienie dobrostanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego oraz społecznego. Fizjoterapia wiąże się z interakcją między fizjoterapeutą, pacjentami/klientami, innymi specjalistami opieki zdrowotnej, rodzinami, opiekunami, pracownikami społecznymi, których celem jest ocena możliwości ruchowych oraz ustalenie celów oddziaływań terapeutycznych wykorzystujących specjalistyczną wiedzę oraz środki właściwych jedynie fizjoterapeutom

          Bibliografia: http://www.fizjoterapeuci.org/stowarzyszenie/swiat-fizjoterapii/definicja-fizjoterapii (17.02.2015 rok)


           

          Zaangażuj się w sport z nami

          Aktywność fizyczna osób niepełnosprawnych ułatwia integrację z innymi ludźmi, pełni funkcję terapeutyczną, pomaga podnieść samoocenę i wzmocnić poczucie własnej wartości.

           Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Pierwszymi osobami grającymi w goalball byli niewidomi weterani II Wojny Światowej. Rozgrywki w tej dyscyplinie wprowadzono na Igrzyska Paraolimpijskie od 1946 roku.

          Boisko do goalball ma wymiary 9x18m, podzielone jest na trzy strefy, wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim.

          Drużyna składa się z trzech zawodników, którzy mają pozasłaniane oczy specjalnymi plastrami i noszą duże zaklejone okulary. Gracze muszą wtoczyć do 9-metrowej bramki piłkę, która ma w środku umieszczone dzwoneczki.

          Zdjęcia nr 1

                           Siatkówka na siedząco to sportowa gra zespołowa. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych, obecnie uprawiają ją również pełnosprawni siatkarze.

          W 1980 roku po raz pierwszy odbyły się rozgrywki paraolimpijskie w tej dyscyplinie.

           Zdjęcia nr 2

           Zabawy ruchowe dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich

           „Czytnik Kodów”

          Dzieci odnajdują kod paskowy na produktach i skanują je przybliżają czytnik kodów umieszczony na jednym z elementów konstrukcyjnych wózka. 
                          Zabawa ma na celu kształtowanie orientacji przestrzennej.

           Zdjęcia nr 3

          „Muchy”

           Uczestnicy zabawy na sygnał prowadzącego „przelatują” na „kolejne produkty spożywcze” imitowane przez tekturowe tabliczki ułożone na podłożu.
                           Zadanie doskonali umiejętność precyzyjnego manewrowania wózkiem oraz ćwiczy szybkość.

           

           

          VIII Integracyjne Mistrzostwa Województwa Lubuskiego

           

          27 września 2016 roku uczniowie szkolnej drużyny „Niepokonani Boccia Club” wzięli udział w VIII Integracyjnych Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w Bocci. Turniej został zorganizowany przez Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Strat z Zielonej Góry.

          Filip Kowalik, Tomasz Linkowski, Jakub Więckowski oraz Adam Galas zajęli VI miejsce w pierwszej grupie startowej.

          Celem mistrzostw była integracja środowiska osób niepełnosprawnych województwa lubuskiego. Na zawodach panowała wspaniała atmosfera, co było także zasługą świetnej organizacji.  Zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa w turnieju oraz puchary.

           Lekkoatletyka na wózkach

           Lekkoatletyka to najbardziej popularna dyscyplina sportu uprawiana przez osoby z niepełnosprawnością.

          Próbowaliśmy swoich sił rzucając oszczepem i pchając kulą.

          Boccia w szkole

           

          „Niepokonani Boccia Club” to szkolna drużyna sportowa. „Niepokonani” na treningach poznają tajniki dyscypliny paraolimpijskiej, doskonalą umiejętności gry oraz poddają się rehabilitacji. Boccia to także świetna zabawa i miło spędzony czas.

          Proste zasady gry w boccie, nie stawią żadnych ograniczeń wiekowych sprawnościowych, posiada nieskończenie wiele rozwiązań taktycznych. Celem gry jest wrzucenie na boisko białej kuli, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości kul jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko kulę białą i dorzuca swoją kulę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tej drużyny, której kula znajduje się dalej od kuli przeciwnika w stosunku do kuli białej. Grający rzucając kulami mogą przesuwać znajdujące się kule w grze, rozbijać ustawione już układy kul, starając się umieścić jak najwięcej kul swojego koloru przy kuli białej. Po wyrzuceniu na plac gry wszystkich kul kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości kul jednego koloru, znajdujących się najbliżej białej. Mecz kończy się po 6-ciu rundach ogłoszeniem wyniku. Mecze mogą być rozgrywane indywidualnie bądź drużynowo.

           

          Źródło: http://www.zieloni.zgora.pl/boccia/  27.11.2015r.

           

          Trening koszykówki

          Wakacje z fizjoterapeutą

           „Wózkersi” w mieście

           

          Uczniowie Naszej szkoły podczas wakacji rozwijali umiejętności życiowe z pozycji wózka inwalidzkiego, niezbędne do niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie.  Podczas wyjść  do miasta dzielnie pokonywali bariery architektoniczne, a nagrodą za ich wysiłek były pyszne lody.

           

              

          Pływać każdy może

           

          Podczas wakacji dzieci uczęszczały na zajęcia prowadzone według „Koncepcji Halliwick” na basenie ze szkolnym fizjoterapeutą .

          Koncepcja stosowana jest w wielu krajach na całym świecie i jest szczególnie ceniona przez terapeutów, jako jedna z form wielokompleksowej rehabilitacji dzieci i dorosłych z uszkodzeniami pochodzenia neurologicznego, chorych z zaburzeniami słuchu i wzroku, oraz z zaburzeniami emocjonalnymi i trudnościami w zachowaniu i uczeniu się. 10-cio Punktowy Program  koncepcji Halliwick stanowi podstawę nauczania niezależnego poruszania się w wodzie i pływania dzieci, młodzieży i dorosłych bez względu na rodzaj i stopień ich niepełnosprawności.

           

           

             

           

          Trening Aikido

          Podczas wakacji Naszą szkołę odwiedził pan Krzysztof Czajka i pan Krystian Gargula z żarskiej sekcji aikido.

          Panowie oprócz pokazu swoich umiejętności przeprowadzili trening z naszymi podopiecznymi japońskiej sztuki walki Aikido, stworzonej na początku XX wieku przez mistrza Morihei Ueshiba. Aikido to Droga Aiki, droga harmonii z samym sobą i tym co nas otacza.

          Panowie zaprezentowali nam technikę padów, przewrotów, zejść z linii ataku, wykonywania dźwigni i rzutów na atakującym przeciwniku. Aikido jest także wspaniałą formą rekreacji ruchowej, rozwijającą harmonijnie wszystkie partie mięśni i zwiększającą sprawność fizyczną.

          Źródło http://www.rehabilitacja.waw.pl/aikido.html

                  

          Zabawy z pianką do golenia

          Podczas zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych uczniowie mieli możliwość doświadczenia zabaw z pianką do golenia. Kosmetyk ten stwarza nieograniczone możliwości twórcze i dostarcza wielu wrażeń. Zanurzaliśmy dłonie, mieszaliśmy i cieszyliśmy się przyjemnym dotykiem pianki. Barwiliśmy piankę farbami plakatowymi i rysowaliśmy po lustrze.