Oto nasze dotychczasowe osiągnięcia.
15 pracowników odbyło 10-miesięczny kurs języka angielskiego
11- wzięło udział w doskonaleniu zawodowym za granicą
9 - wzięło udział w szkoleniu "Jak uczestniczyć w projekcie eTwinning"🇪🇺
7 - wzięło udział w kursach eTwinning z narzędzi TIK
Nasze szkolenia zakończyły się uzyskaniem certyfikatów i zaświadczeń.
Zdobytą wiedzę, umiejętności i doświadczenie wykorzystujemy w trakcie zajęć z dziećmi
Technologie informacyjne i nauka należą do najważniejszych dziedzin, które mają na celu wychowanie naszych dzieci, dzisiejszych dzieci, które będą starszymi w przyszłości, w sposób dobrze wyposażony i pewnymi krokami, aby przenieść je w przyszłość. Naszym celem jest zapewnienie stałych doświadczeń grupom wiekowym 7-11 poprzez eksperymentowanie i doświadczanie przedmiotów ścisłych i informatycznych na poziomie szkoły podstawowej.
W tym projekcie tworzymy doświadczenia edukacyjne za pomocą cyfrowych eksperymentów i języka kodowania, nie ograniczając się tylko do klasycznych eksperymentów.
DREAM STOP projekt
„Największe rzeczy osiągnęli ludzie z wielkimi marzeniami.”
William Russell
Klasa 1b bierze udział w międzynarodowym projekcie inspirowanym cytatem Russella – w którym uczniowie rozwijają swój kreatywny sposób myślenia, pisania, projektowania, komunikacji i umiejętności językowych za pomocą wyobraźni.
W projekcie są przystanki marzeń. Na każdym przystanku uczniowie mają zadania:
(przedstawienie się, szkoła, kraj, historia, gra, piosenka, malowanie itp.) Te zadania są zaplanowane przez nauczycieli raz w miesiącu i przedstawione uczniom w formie opcji. Uczniowie – partnerzy wspólnie określą swoje zadania. Uczniowie otrzymają zagadkę w każdej stacji i mogą przejść do następnej stacji tylko poprzez rozwiązanie zagadki. Hasło zostaje ujawnione, gdy wszystkie zadania zostaną zakończone. Uczniowie pracują wspólnie.
Dzięki temu projektowi uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię, pisanie, projektowanie, myślenie, komunikację i umiejętności językowe oraz korzystają różnorodnych narzędzi internetowych.
OTO JEDNO Z NASZYCH WSPÓLNYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ, POLSKI WKŁAD TO POSTAĆ MARIE CURIE
Nasza szkoła otrzymała 37151 euro na realizację projektu Erasmus+ KA 1 Mobilność kadry edukacji szkolnej pt. „Open Your Mind – Be Creative, Be Effective!”
Celem strategicznym projektu jest wzrost kompetencji kluczowych nauczycieli, a w efekcie kompetencji uczniów, w zakresie wielojęzyczności, wzrost umiejętności w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych i aktywizujących metod pracy, organizacji nauczania i współpracy w szkole.
Projektem zostaną objęci pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni oraz kadra zarządzająca szkołą, w sumie 11 osób. Wezmą oni udział w 14 moblinościach, w tym job shadowing ( obserwacja pracy w partnerskiej szkole w Hiszpanii) Realizacja zamierzonych celów odbędzie się poprzez udział nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz kadry zarządzającej w kursach języka angielskiego i kursach metodycznych za granicą ( poprzedzonych kursem językowym w szkole), co wpłynie na wzrost kompetencji językowych nauczycieli.
W projekcie duży nacisk zostanie położony na podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli m.in. poprzez udział w szkoleniach zagranicznych jak i poprzez dokształcanie na platformie internetowej z zakresu narzędzi TIK i metod aktywizujących. Nauczyciele ci będą wykorzystywać poznane narzędzia w pracy z uczniami oraz podczas realizacji projektów, być może z nauczycielami poznanymi podczas mobilności, dyrekcja zaś wykorzysta poznane narzędzia do pracy w zarządzaniu szkołą.
W szerszym kontekście projekt przyczyni się do poprawy jakości pracy szkoły i jej znaczenia w środowisku lokalnym.
Autorką i koordynatorką projektu jest Wioletta Sosnowska.
11 grudnia 1994 roku w Edynburgu zmarł generał Stanisław Maczek dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej, której imię nosi nasza szkoła.
W tym roku przypada 25. rocznica śmierci wybitnego Polaka, który spoczywa na cmentarzu wojskowym w Bredzie. Z tej okazji 11 grudnia zorganizowano Mszę świętą w kościele garnizonowym w Żaganiu. Następnie odbyła się uroczystość przed pomnikiem generała Maczka, na Skwerze Czołgisty.
W uroczystościach wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Po uroczystościach uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Sali Tradycji Wojsk Pancernych.
Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Polski jako generał Wojska Polskiego, honorowy obywatel Holandii, kawaler najwyższych odznaczeń polskich i międzynarodowych, m.in. Krzyża Wojennego Orderu Virtuti Militari i Orderu Orła Białego.
W latach I wojny światowej walczył w Austrii, Włoszech, na Ukrainie, Węgrzech. Jako oficer odrodzonego Wojska Polskiego walczył o granice Polski w latach 1918-1920. We wrześniu 1939 roku będąc dowódcą 10. Brygady Kawalerii wraz ze swoimi żołnierzami bronił ziemi polskiej w wojnie obronnej z Niemcami, a w 1940 roku walczył w kampanii francuskiej. W latach 1942-1945 był twórcą i dowódcą legendarnej 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Ta pierwsza w historii polskiego oręża dywizja pancerna zasłynęła pod jego dowództwem zwycięstwem wraz z wojskami alianckimi w bitwie pod normandzkimi Falaise i Chambois, a także wyzwoleniem m.in. Ypres, Tielt, Gandawy i Bredy. Jej zwycięski pochód przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy liczący 1900 km z 283 dniami bezpośrednio w walce został zwieńczony 4 maja 1945 roku zdobyciem bazy morskiej Kriegsmarine w Wilhelmshaven.
11 listopada 1990 roku gen. Stanisław Maczek został awansowany przez Prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.
W bieżącym roku szkolnym Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Żaganiu rozpoczęła realizację międzynarodowego projektu Erasmus+ pt. „Nasze otoczenie: upowszechniamy i dzielimy się naszym dziedzictwem kulturowym poprzez narzędzia TIK”. W dniach 25-28 marca 2019r., w partnerskiej szkole w Hiszpanii, w miejscowości Villalonga, niedaleko Walencji odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów projektu. Z żagańskiej „piątki” na spotkanie pojechała koordynator projektu Wioletta Sosnowska i nauczycielka języka angielskiego Anna Chimko.
Podczas pierwszego roboczego spotkania nauczyciele pracowali nad metodologią projektu, omawiali szczegóły dotyczące realizacji poszczególnych zadań oraz wymiany międzynarodowej. Była okazja do wymiany doświadczeń, do poznania systemu edukacji w Hiszpanii oraz do poznania pięknej, nadmorskiej okolicy. We wrześniu uczniowie i nauczyciele z PSP nr 5 odwiedzą szkołę w Bułgarii, w grudniu we Włoszech, w marcu w Hiszpanii, a w maju 2020r. cała międzynarodowa ekipa Erasmus+ odwiedzi Żagań.
Zapraszamy do oglądania filmu: zobacz film..
Setne urodziny to dzień wyjątkowy! I w taki właśnie, wyjątkowy sposób, społeczność naszej szkoły, postanowiła uczcić 100. Urodziny Niepodległej Polski. Byli zaproszeni goście, były prezenty, balony, wspólne śpiewanie i tort.